גם אני רוצה תורה

"אני מסתובבת והוא פתאום מופיע מולי," מספרת לי אחותי, "מאיר!" היא אומרת לעצמה בפליאה, "מה אתה עושה פה? איך אפשר לעזור לך?" היא  במחשבה יודעת שהוא כבר מת ממזמן, "… גם אני רוצה תורה!".

היא בדיוק התעסקה בהפצה של ספרי הרב שלום ארוש שליט"א – סדרה את הספרים בעגלה, וכשהסתובבה הופיע מולה. הבינה שגם הוא רוצה להשתתף בהפצה, אז הציעה לו בהקשר שאולי יצטרך לקנות ספרים להפצה.., הוא ענה לה שאינו צריך כסף, אלא אמר      ".. גם אני רוצה תורה!".

היא התעוררה מהחלום נרגשת עם רגשות מעורבים. מצד אחד חלום מלא באורות של הפצה ביחד עם הרב שלום ארוש שליט"א, ומצד שני מגיע בעלה של הדודה מעולם האמת ומופיע בחלום, כשהוא כולו כחוש, דל ועצוב ומבקש ומתחנן "אני גם רוצה תורה..".

מאיר, בעלה של הדודה היה מסורתי רגיל כזה כמו שאנחנו מכירים.. יום אחד הלך בטיילת בבת ים ומאז לא שב הביתה, קבל דום לב ומת במקום. עוברי אורך הזמינו אמבולנס שקבע את מותו. וכך נעלמה לה עוד נשמה מזה העולם.

באותו הלילה, כמה שעות לפני שאחותי חלמה את החלום, ניהלתי שיחה משעשעת עם גיסתי על החיים בעולמנו. "הבוקר נשברתי", התחלתי לספר לה. "ולפני שתעני לי את התשובות הידועות של, "אין ייסורים ללא עוון", ו/או "התלמידים של רבנו בדר"כ סובלים בעולם הזה על מנת להגיע מזוככים לעולם הבא..", ו/או זה עיניין של גלגולים וחשבונות שמיים שאנחנו לא יודעים.. ו..", "אוקיי" ענתה "בואי תספרי לי את מה שאת רוצה לומר מבלי לתת כבר את התשובות, לכי תדעי, אולי עוד אפתיע." אמרה ושתקה. "את מכירה את אלה שהכול אצלם לפי הספר? כל מה שמתכננים ומנסים להוציא לפועל קורה בדיוק מדהים בהתאם למה שהם רוצים?? ". "כן" היא ענתה, "זה פשוט מדהים, יש לי חברה "שתכננה" הריון בדיוק בחודש מסוים.. יש לנו חברים שתכננו לסיים לימודים, הריון, קניית דירה ועוד ועוד והכל בדיוק כפי שהם תכננו בזמן.. ועוד מכרה שתכננה לימודים והריון ו.. הכול מתקתק כמו שעון כאילו שזה ענייו של קניה במכולת." אמרתי לה.

"טוב," היא ענתה בחיוך. "מכירה ומכירה, זה אולי עניין של נשמות באמת. שיש להם תיקון דווקא בכך שהכול הולך להם כפי רצונם/תכנונם והכל הולך חלק". "הו, זו הנקודה" עניתי לה! "זו הנקודה – שאנחנו יורקים דם על כל דבר, בתפילות, בתחנות, בבקשות, הנשמה יוצאת עד שמקבלים משהו אם בכלל והם, הם אפילו לא יודעים ולא מבינים מה זה תפילה ובקלות , בקלות בלתי נסבלת הכול הולך להם חלק ובקלות בלתי נסבלת.."
"אבל הם רחוקים מהשם! הם לא יודעים מה זה יהדות, תורה ומצוות! הם לא מכירים את רבנו ואת הרב שלום. הם חיים בחושך ובעיקר בתוך גשמיות, ברדיפה אחרי תאוות ולכאורה הצלחות, אבל את העיקר אין להם.." נכון צודקת חשבתי לעצמי. "והאם היית רוצה להחליף איתם? היית רוצה חיים כמו שלהם בלי הקדוש ברוך הוא, בלי רבנו – רבי נחמן מברסלב, בלי הרב שלום? " "לא! ממש לא!" עניתי בתקיפות. "אם כך זה מסביר את הכול .." ענתה בהסכמה.

אז נכון שלפעמים אנחנו נופלים במחשבות שהדשא של השכן ירוק יותר. אבל ידידי היקרים, הוא לא באמת ירוק יותר, אולי תופתעו לגלות שהוא אפילו עלול להיות חום דהוי ואפילו צהבהב מרקיב.. אנחנו הרי מקבלים חלקי מידע מתוך הפאזל השלם ובדרך כלל זה גם מידע משובח וחיובי, אנשים אוהבים להתפאר ולהתגאות בהצלחות שלהם ובמה שהשיגו, ולא במה שלא הלך להם ובכישלונות שלהם. וככזה הם מעצמים רק את מה שעשוי לחזק להם את הביטחון המזויף ממילא, ואנחנו השומעים מקבלים מידע חלקי ביותר ולפעמים גם מסולף וכך יוצאים מתוך נקודת הנחה שגויה ממילא.

דבר נוסף חשוב לא פחות , שאם באמת חשובה לנו בריאות נפשנו ואנחנו חיים באמונה מתוך הבנה שהכול מאת השם יתברך ובהשגחה פרטית לא שייך בכלל להשוות בין בני אדם. כי עצם יצירת ההשוואה גורמת לתחרות, קנאה ומבוכה. וההשוואה עצמה מעידה על חוסר אמונה. שהרי בן אדם שטוב לו עם עצמו והוא שלם עם מה שיש לו אינו משווה עצמו לאחרים. יודע שככה הוא וזה מה שבורא עולם נתן לו מבלי להתייחס לאחרים.
וכאן ברשותכם נחזור לתחילת המאמר שבו למעשה מוצגת הנקודה העיקרית שבה אנחנו נוגעים בתכלית. אותו בחור, מאיר, שמגיע מעולם האמת בעצם מבקש רק תורה ושום דבר אחר זולתה. הכסף לצורך העניין, בכלל לא מהווה פונקציה עבורו כי החיים בעולם האמת הם חיים רוחניים גרידא ללא כל שמץ של גשמיות. ומה שהספקת לעמול פה בעולם הזה מבחינה רוחנית, זה מה שיהיה לך לרווחתך בעולם הבא. "רק תורה אני רוצה..". גם אני. הלוואי וכולנו נזכה.

(מוקדש לעילוי נשמת מאיר בן חוה. מנוחתו עדן וצרורה בצרור החיים. אמן).