דקה על השפתיים

הקיץ כבר כאן. ההזמנות לאירועים מגיעות כמו גל שוטף, כן ירבו, בר מצוות, חתונות, ברית מילה, הקידוש שלאחר התפילה ביום שבת. כן, בכולם אנו רוצים להשתתף, להגיע… ולהיראות במיטבנו. אבל לפני שאתם מושיטים את ידכם ולוקחים עוד חתיכת עוגה או מוזגים עוד כוסית, זכרו היטב שתצטרכו לעשות הליכה מהירה, לפחות של ארבעים דקות, כדי לנטרל את הקלוריות שנלוות לתוספת שנתפסת לכם במותניים.

ישנו ביטוי נחמד האומר: 'דקה על השפתיים, שנה במותניים'. אנו ממהרים להכניס דברים לפה, אבל אחר כך מתחרטים על חוסר השליטה שתקף אותנו במשך זמן רב. (והחרטה הזו מלווה אותנו כל זמן שאנו מסתכלים על ה'גלגלים' סביב המותניים).

הרבה אנשים לא מעוניינים לשמוע את האמת הזאת, אבל הכניעה לכל מזנוני המתוקים ומגשי העוגות שמציעים לנו בהרבה שמחות, הם מעין עבירה וירטואלית כפולה: התורה מצווה עלינו לשמור על נפשנו – "ונשמרתם", והתורה גם מצווה עלינו לא להיכנע לפיתויים של מראה העיניים – "ולא תתורו". כן, מותר לנו ליהנות קצת ממתוקים וקינוחים בעיתם ובזמנם, כמו בשבת או בשמחת מצווה, אבל לא בכמות שתגרום לנו נזקים.

עם התחממות כדור הארץ, הקיץ נעשה חם יותר ויותר. ככל שמזג האוויר חם יותר, כך השמנת היתר נעשית מסוכנת יותר. הנה איך:
שומן הוא חומר בידוד טבעי השומר על החום הגוף. מסיבה זו, הסיכון לחלות בגלל החום, כגון מכת חום ועוד, עולה יחד עם מעלות החום, בפרט כשאדם סובל מעודף משקל. למה? ככל שהאדם הוא עב בשר, כך קשה לו יותר להיפטר מהחום העודף של הגוף. זה כמו ללכת ביום קיץ חם עם מעיל מצמר עיזים…

הגוף מספק דם בצורה מחזורית לאיבריו כדי לפזר את החום דרך העור, כאמצעי לקירור וצינונו. כך הגוף מקרר את עצמו. ובזמן שיש למזגן את נוזל הקירור הנדרש לפעולה זו, לגוף יש את הדם שנע בצורה מחזורית ומפזר את החום. וככל שהגוף צריך להיפטר מיותר חום, הלב פועם מהר יותר, כלומר הוא מתאמץ 'לפזר' את הדם לצורך קירור. לכן, ליבו שלא דם כבד-משקל צריך לפעום יותר על מנת לבצע את משימת קירור גופו.

אנשים עם עודף משקל נוטים להזיע יותר, דבר שגורם להם לאבד נוזלים ומינרלים יותר מאנשים רזים. אם הם לא ישתו את כמות המים הנצרכת לגופם, הם יתייבשו ויסבלו ממכת חום. ואם הם שותים משקאות המכילים סוכר, אז יכול להיות שהם לא יתייבשו אבל הם בהחלט יוסיפו עוד משקל לגופם.

למשל, בקבוק משקה מוגז מוסיף כ-140 קלוריות לגוף. כדי להיפטר מהן צריך לפחות 25 דקות הליכה מהירה. שווה? וזה עוד בלי להזכיר את הנזק שהמשקה המוגז גורם בנוסף למשקל ולרמת הסוכר, כמו לשיניים. אז היו זהירים ושתו הרבה מים, כי אין כמו מים לגוף.

צריכת אלכוהול היא בדרך כלל חדשות רעות, אבל בקיץ החדשות אפילו גרועות עוד יותר. בירה בכיף על חוף הים היא משהו שכדאי להימנע ממנו. בקבוק בירה מכיל קלוריות כמו בקבוק משקה מוגז, רק עם תוספת – האלכוהול מייבש את הגוף! וכשהוא 'מתערבב' עם החום, נוצר שילוב מסוכן שבהחלט מגביר את הסיכון לקבל מכת חום.

אני יודע, קוראים יקרים, זה מן הסתם מייסר, מענה ואתם אפילו חושבים שזה לא מועיל, כי את העובדות האלה אתם בטח יודעים. אבל לפני שתאמרו לי לפנות את הבמה, בצורה עדינה, ענו בבקשה על השאלה הבאה: מי לא רוצה להיראות מטופח וטוב בלבוש של עונה זו? כולם, כולל אותך! אז הנה החדשות הטובות – לעשות דיאטה ולהוריד במשקל זה דבר קל יותר ממה שאנשים בדרך כלל נוטים לחשוב.

לפני הטיפים המתבקשים ממאמר כזה, כאלה שיעזרו לכם להיפטר מהמשקל המיותר בצורה מהירה, נקדים תחילה את דבריו של רבי נחמן מברסלב (ליקוטי מוהר"ן מ"ז), שם הוא אומר, שאכילת יתר (תאוות אכילה) מעוררת על האדם דינים ושאר מחלות נפש. הזוהר הקדוש אומר, שכאשר אדם אוכל לצורך תענוג גופני או מתוך רעבתנות, ולא לצורך קיומי או בריאותי, אכילה זו מחזקת את הצד החשוך שבו, השם ישמור. וההיפך הוא גם נכון: כאשר אדם אוכל בצורה מתונה ומאופקת ולצורך בריאותי וקיומי של הגוף, כדי לעבוד את השם, הוא יכול לעשות ניסים ממש.

אז הנה הם, הטיפים המתבקשים:

1. החליפו את כל התוססים והמבעבעים שאתם רגילים לשתות, ושתו המון מים מינרלים.

2. החליפו את הקפה והתה בחליטות צמחים, למדו לשתות ללא סוכר או תחליפי סוכר למיניהם.

3. החליפו את האוכל המהיר, כולל עוגיות ועוגות, בפירות טריים, פירות יבשים, דגנים וכדומה. גזר, סלרי ומלפפון הם חטיפים טובים יותר כשרוצים להיפטר ממשקל עודף.

4. עלו במדרגות במקום במדרגות הנעות או במעלית כל זמן שאתם יכולים.  העדיפו את ההליכה על פני נסיעה בכל הזדמנות אפשרית.

5. בקשו מהשם שיעזור לכם לאכול נכון. אם תשקיעו 30 דקות מהתפילה האישית היומית שלכם (ההתבודדות) בבקשת עזרה מבורא עולם – שיעזור לכם להוריד את המשקל העודף – תתגברו על הדחף הנורא של אכילה כל הזמן ותראו ישועות של ממש. וכמובן, ירידה משמעותית במשקל.

6. אכלו בבית, כך תחסכו את הכסף שאתם משקיעים במסעדות ומזנונים למיניהם, והרבה אוכל לא בריא.

7. ככל שהאוכל קרוב יותר למצבו הטבעי, כך הוא בריא יותר.

8. הימנעו ממאכלים מעובדים, היצרנים דואגים רק לחשבון הבנק שלהם. הבריאות שלכם לא נמצאת בסולם העדיפויות שלהם. ובמיוחד הימנעו מג'אנק.

9. נסו להחליף את הסוכר והקמח הלבן בקמח מלא וסוכר חום.

10. נצלו את זמן ההליכה שתשקיעו בכל יום לשיחה עם השם, ההליכה תהפוך מעניינת ומועילה יותר.

11. הכניסו ללו"ז הלחוץ שלכם קצת זמן לכושר. לא הרבה, אפילו כמה דקות יעשו לכם טוב.

אלה כמובן טיפים על קצה המזלג, אבל השימוש בהם יעלה אתכם על הדרך הנכונה והטובה. קיץ בריא!