התיאוריה ההפוכה

בשנות השמונים בעודי ילדה קטנה, הייתי שומעת בחופשת הקיץ את התוכנית של המדינה, "שלושים בצל", שירים ארץ ישראליים ברוח קיצית וחמה.

מי מאתנו זוכר שכבר אז היה מאוד חם, אולם היינו יכולים להסתפק במאווררים ביתיים , הרבה שתייה קרה, אבטיחים וארטיקים. מזגנים ביתיים כמעט ולא היו, ניתן היה למוצאם במסעדות, אולמות ובתי מלון. היינו יכולים לסבול את החום ולחיות אתו בשלום.

כיום, מעלות החום בכדור הארץ עלו, החור באוזון גם תורם את שלו מבחינת התחממות גלובלית, אחוזי הלחות גבוהות מן הממוצע וכיום לחיות בלי מזגן זה כבר לא שאלה של פינוק אלא צורך ממשי. השמש קופחת עלינו, מחממת ולפעמים גם מייסרת. החום של חודשי הקיץ לעיתים עלול להיות גבוהה מאד ובא לידי בימים שרביים עם מזג אויר מעיק וחונק.

"תגידי, לא חם לך עם הכיסוי הזה על הראש? בחוץ חום אימים, ועוד עם זה?" המוכרת בחנות מביטה בי במבט בוהה וממשיכה, "עם הכיסוי הזה, שזה שכבה על שכבה לא יותר חם לך?", שאלה ברצינות חשדנית.

חייכתי אליה בנחת והבטתי אליה מבעד למשקפי השמש שלי, כנראה שהייתי נראה לה "דתייה קולית" כך שהעיזה לשאול אותי, "אני נוסעת הרבה פעמים באוטובוס ורוצה לשאול את הדתיות ואף פעם לא מעיזה, אני מתביישת, והנה הזדמנות, אותך אני רוצה לשאול, האם לא חם לך עם כיסוי הראש??". המוכרת ירתה את השאלה, וציפתה כעת לתשובה. האמת היא, שהפתעתי אותה.

עניתי לה שלא, שממש לא חם לי עם כיסוי הראש. "להיפך", אמרתי לה, והיא חייכה אלי בפליאה, כמו אומרת, איך יכול להיות להיפך, שהרי חוק הטבע אומר שהבגד נועד מלבד לכסות את הגוף ולשמור על צניעותו גם לשמר את חום הגוף , וככל שהבגד ארוך יותר ומכסה יותר, כך חם יותר, לא? תשובה הפוכה ופרדוקסאלית.

"תתפלאי לשמוע אבל ממש לא חם לי, ולא רק שלא חם לי, אלא גם הרבה פחות חם מאשר בלי כיסוי ראש, חייכתי אליה. "וכשלא היה לי כיסוי, השמש הייתה קופחת על ראשי וזה היה מאוד חם, אבל עכשיו הכיסוי שומר ומגן ופחות חם לי", הוספתי. "זה נשמע פרדוקסלי נכון?" התקלתי אותה.. והיא ענתה שכן. שהרי כיצד יכול להיות שעם פחות בגדים יותר חם מאחר עם יותר בגדים ועוד תוספת של כיוסי ראש.

עוד המשכתי והצגתי בפניה את התאוריה ההפוכה. התאוריה ההפוכה  טוענת שעם יותר מרגישים פחות. "תתפלאי לשמוע שלא לא רק עם כיסוי הראש פחות חם לי, אלא שגם עם הבגדים הארוכים פחות חם לי". אמרתי לה בעוז.

כביכול, מבחינה מדעית הגרף אמור ללכת בקו ישר עם המדדים. כלומר ככל שלובשים ארוך ומכוסה יותר, אמור להיות חם יותר בטמפרטורת הגוף בחודשי הקיץ. אולם בפועל, נמצא שרב האנשים מדווחים אחרת –עם כיסוי ראש ובגדים ארוכים וצנועים מרגישים חם פחות. הרבה פחות.

שוב, לכאורה זה נשמע תמוה, ובפרט שמבחינה טכנית זה לא נשמע הגיוני. שהרי עם בגדים קצרצרים הרבה פחות חם, לא? כמו לומר שעם גופיה קצרצרה ומכנסי גי'נס הרבה יותר קליל ופחות חם. התשובה טוענת אחרת.

הרבה פחות חם בלבוש צנוע וארוך עם כיסוי ראש מאשר ג'ינס וגופיה. ואין חכם כבעל ניסיון, כחוזרת בתשובה אני מעידה על עצמי , כאשר הייתי מתלבשת ככה היה לי הרבה יותר חם. ההסבר לדעתי, שעור הגוף מן הסתם פחות חשוף לקרני השמש הקודחות ולקרינה, הבגד שומר עליו ומכסה אותו, ואין נזק ישיר על העור וככזה גם פחות חם.  השמש לא "שורפת" את העור, ובייחוד לבעלי עור רגש ועדין, אולם ההתייחסות מתאימה לכל סוגי העור.

למעשה התשובה נעוצה בעובדה שהגוף חשוף פחות לקרני ונזקי השמש הקופחת. הבגד מגן עליו. וכמו גם כיסוי הראש, השיער אינו חשוף לחום הישיר של קרני השמש וממלא לא ניזוק. הבגד מצנן את החום והיובש ולא פוגע ישירות כמו סיר טיגון על האש.

ישתבח שמו לעד של מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא, מלך רחום וחנון אשר חס על בניו ובנותיו האהובים , שמלבד הצניעות המחייבת שומר ומגן על אלו שהולכים בדרכיו, ומפנק אותנו בפינוק מיוחד מעל הטבע.

אחרי התיאוריה ההפוכה, הגיע הפתעה נוספת בחוויה למול המוכרת, כאשר ספרתי לה אודות הספר "בגן האמונה ברוסית", אותו היא חייבת ומוכרחה לקרא. היה לה קשה לעמוד למול השכנועים שלי. ב"ה אשוב לחנות בימים הקרובים על מנת להביא לה את הספר. שתי מתנות בקניה אחת, מי אמר 1+1 ולא קיבל? J

המאמר מוקדש באהבה לעילוי נשמת מורנו ורבנו, עטרת ראשנו, הרב מרדכי אליהו זצ"ל, שהיום – כ"ה באייר יום פטירתו. יהי זכרו ברוך.