להתחתן צעירים? 8 סיבות למה כן!

בימינו, משום מה, אנשים רבים דוחים את שלב הנישואין לא פעם עד לגיל מאוחר, יחסית. והטיעונים? כל מה שעולה בדעתכם. לרוב, אם הם כבר מסבירים 'למה לא', יאמרו לך שהעניין הכלכלי הוא הסיבה העיקרית, אלא שהם לא מבינים שהדרך הכי טובה להשיג את הכסף לחתונה היא פשוט לקבוע תאריך. הם גם לא מבינים שכל מה שהם עושים – לימוד תורה או עבודה – יהיה הרבה יותר מוצלח ומבורך ברגע שהם יתחתנו.

מתוך דבריו של רבי נחמן מברסלב, המלווים אותנו בכל נושא ולאורך כל הדרך, סיכמנו 8 סיבות למה כן להתחתן גם אם אתם צעירים (הרבה לפני הטיול מסביב לעולם, החיפוש אחרי עצמכם, ועוד שאר טענות שמונעות מכם את הדבר שכולם רוצים).

לא מעכבים מצווה – חז"ל מלמדים אותנו שלא מעכבים מצווה ברגע שיש לנו את ההזדמנות לקיימה. המצווה הראשונה בתורה שניתנה לאנושות היא "פרו ורבו". וכמו בכל מצווה, עלינו לשאוף לקיים את המצווה של "דבק איש באשתו" – חיי נישואין, ולהתחיל לבנות את התא המשפחתי.

להישאר עם ראש נקי – חז"ל מלמדים אותנו שאדם חייב להתחתן לפני גיל עשרים כדי שראשו יישאר נקי וטהור. נישואין בגיל צעיר מסייעים לאדם לשמור על הקדושה האישית שלו, תיקון הברית, דבר שמשפיע את כל הברכות בחיים – פרנסה טובה, הצלחה, שלום בית, שלוות נפש וכדומה.

להיות אדם שלם – אדם לא נשוי, כמו שמלמדים חז"ל, אינו אדם שלם מכיוון שהוא/היא חסרים את הנשמה התאומה שלהם. חיי הנישואין תורמים לצמיחה הרוחנית של האדם, משום שעיקר העבודה שלו על מידות הנפש היא בבית, עם בן/בת הזוג, ובהמשך עם הילדים. אז למה לחכות? טענות כמו – 'אני צריך להוציא תואר', 'יש לי לימודים להשלים', 'אני חייב לטייל קצת בעולם' – שגויות מיסודן! אדם נשוי הוא אדם יותר מיושב, אחראי והרבה יותר רציני לגבי המטרות שהוא מציב לעצמו. הוא הרבה יותר החלטי. ובנוסף, הפרנסה-שפע באה מהאישה (ראה ליקוטי מוהר"ן ח"א, ס"ט). לאדם הנשוי יש הרבה יותר ברכה בפרנסה שהוא צריך כאדם נשוי. ולא רק, אדם שבאמת מכבד את אשתו מובטח לו שתהיה לו הצלחה בפרנסה ובמציאתה.

כל הגדולים עשו את זה – כמעט כל גדולי ישראל לאורך כל הדורות נישאו בגיל צעיר. ולא רק שחיי הנישואין מנעו או עיכבו את צמיחתם הרוחנית, את המעלות הרוחניות העצומות אליהן הגיעו, אלא אף עזרו להם להגיע למה שהגיעו. רבי נחמן מברסלב, וכך גם תלמידו המובהק – רבי נתן, התחתנו בגיל 13…

הכלי האידיאלי לשפע – זוג שחי חיי קדושה יוצר את הכלי האידיאלי לשפע של בורא עולם, דבר שלא קורה אצל רווקים.

תנו לו סיבה טובה – מכיוון שאדם נשוי חייב לפרנס את אשתו וילדיו, בזה הוא בעצם נותן לבורא עולם סיבות טובות לברך אותו בברכת שפע ופרנסה טובה, כך גם במידות נפש, וכן הלאה.

יציבות ומוטיבציה – חיי נישואין מעניקים לאדם יציבות ומוטיבציה. אדם נשוי, כפי שהזכרתי לעיל, הוא הרבה יותר אחראי ובוגר, יש לו מטרה בחיים, לכן הוא לא יתבלבל מכל משב רוח שהחברה מכתיבה, ובפרט לא מהטיעון של 'כולם עושים את זה' – הכולל את התירוץ של כולם מתחתנים בגיל מאוחר… הוא יודע, פחות או יותר, מה הוא רוצה והיכן הוא צריך להשקיע את עצמו.

הסתגלות מהירה – כאשר אדם מתחתן בגיל צעיר קל לו יותר להסתגל לבן/בת זוגו. ובנוסף, להורים צעירים, לרוב, יש מערכת יחסים מבינה ואוהדת עם ילדיהם, דבר שקשה ליצור כאשר הילדים נולדים בגיל מבוגר, יחסית.

לאור האמור לעיל, חיי נישואין, ובפרט כשאנחנו עדיין צעירים, ובכל דרך שתבחרו להתבונן עליהם – הם ברכה עצומה. אלה שדוחים את הנישואין מכל סוגי הסיבות הכביכול הגיוניות, לא פעם הם המפסידים הכי גדולים. זה דבר שראיתי פעמים רבות מאוד, איך אנשים פשוט הפסידו את זיווגם העתידי בגלל טיעונים שונים ומשונים של למה לא להתחתן, וחבל. אלה שמתחתנים בגיל צעיר, וכמובן שלא נתפסים על זוטות בבחירת בן/בת הזוג – החצי השני שלהם, יודעים שהם בעצמם אינם מושלמים, והם אלה שזוכים לשפע של ברכות משמים.

כי עם אמונה, אנו יודעים שההשגחה הפרטית משחקת כאן את התפקיד העיקרי במציאת החצי השני. אדם עושה כל שביכולתו למצוא בן/בת זוג המתאים, והשם ממשיך את השאר. לכן, אם אדם עושה את ההשתדלות שלו ולקיים את מצוות התורה, לעניינו – לא לדחות את חיי הנישואין, ימצא את זיווגו המתאים והראוי לו משמים. כי כאשר אדם מגיע למעמד העצום והנפלא והמרגש בחייו – לעמוד מתחת לחופה עם בן/בת הזוג, עליו לדעת שזה זיווגו האמיתי משמים! ומתחת לחופה, עם החצי השני שלך, בורא עולם משפיע עליכם שפע של ברכות, כמו בגן עדן מקדם, כפי ששימח את יצירי כפיו – אדם וחוה.

להרחבה בנושא זוגיות ושלום, בית מומלץ לקרוא את הספרים – בגן השלום לגברים, וחכמות נשים לנשים.  

באדיבות אתר ברסלב ישראל