לימודי הצלחה חלק א'

אף אחד מאיתנו בודאי לא היה מסרב שהילד שלו יהיה הטוב ביותר והמוצלח ביותר בבית הספר, ואם אפשר לקבל ילד מוצלח בלימודים אז רצוי שיהיה מוצלח גם בהליכותיו, בהתנהגותו ובחיים בכלל.

"הצלחה" בכל תחום שהוא ובמיוחד הצלחת הילד בתחום הלימוד, הוא ממש חלום של כל הורה. כולנו באמת רוצים לראות בהצלחת הילדים שלנו, ואנו אפילו מוכנים להתאמץ בשביל להשיג את זה, רק הבעיה היא שלא תמיד זה קורה.

נוסחת הקסם
בואו נחשוב ביחד מה הסיבה, מה הסיבה לכך שהילד שלנו "לא הכי מוצלח" או אפילו "לא בכלל"?! יכולות להיות לכך סיבות רבות:
1.מנת משכל ( IQ נמוך).
2.הילד לומד במקום שהוא "גדול עליו" בכמה רמות והוא לא יכול לעמוד בתחרות שווה מבחינת יכולותיו.
3.קשיים בתפיסה.
4.קשיי למידה שונים.
5.בעיות קשב וריכוז.
6.בעיות רגשיות שבגללם אין לילד פנאי ללמידה.
7.בעיות חברתיות, שגורמות לילד להיות מוסח מהלימודים.
8.בעיות שמיעה או ראיה.
9.חוסר מוטיבציה ועוד כהנה וכהנה סיבות מסיבות שונות.

בואו ננסה לרגע, לצאת "מהקופסא המרובעת" שלנו, מתפיסת העולם השגויה שאנו לפעמים מאמינים בה: "שאין כבר מה לעשות" או "שלא כולם חייבים להצליח", נניח לרגע את כל מה שמונח לנו בראש בכל הנוגע לצמד המילים "הילד שלנו והצלחה בלימודים" וננסה "להסתכל מלמעלה" להתבונן ולמצוא את המכנה המשותף שבין כל הילדים שמצליחים בלימודים.

לאחר שנמצא את "נוסחת הקסם" ננסה לראות כיצד ניתן להעלות את הילד שלנו על אותו גל של הצלחה.
אם יש רצון אז יש הצלחה. אך לפני שנתחיל לעבוד עם הצלחת הילד, נחשוב היכן אנחנו ההורים, נמצאים על מפת ההצלחה. נחפור קצת בתוכנו ונתבונן ב"אמונות" הפנימיות שלנו ונחשוב: האם אנחנו הורים מצליחנים? האם כל אחד מאיתנו יכול להיות מצליחן? התשובה היא: בפירוש כן. כל אחד מאיתנו מצליח ויכול להמשיך ולהצליח יותר. כי בכל מה שקשור להצלחה- כל אחד רוצה! וכמידת הרצון כך מידת ההצלחה.

דבר נוסף, נחשוב: האם יש משהו שמגביל אותנו או את ילדינו מלהיות מצליחנים?!
התשובה היא: ההגבלות היחידות שיכולות להיות הן "אנחנו בעצמנו", שהרי למעשה איננו מוגבלים ביכולות או בכישורים שלנו, כמו שאנו מוגבלים באמונה שלנו, בשאיפה ובחזון. (כמו שמסבירים חז"ל על הפסוק "מי בז ליום קטנות" מי בזבז שולחנם של צדיקים? קטנות אמונה שהייתה בהם).
עלינו להחדיר לעצמנו היטב, שכל אחד מאיתנו הורה כילד-ראוי להצלחה, רוצה ויכול להצליח בחיים. וכדי להתחיל להצליח ולהתקדם בהצלחה, עלינו לדעת מהי הדרך שתוביל אותנו להצלחה, או באילו צעדים עלינו לנקוט בכדי להצליח.

הדרך להצלחה מתחילה בנו הדרך להצלחה מתחילה בנו המבוגרים, שהרי אם אנו לא מאמינים שאנו "מצליחנים" או "יכולים להצליח", כיצד נוכל להעביר את ה"אמונה" הזו לילדינו?!

בואו נחשוב על סיטואציה שיכולה להיות: ילד נכשל בכיתה והמורה רואה לנכון לשתף את אב הילד, ולבקש ממנו שיצא עם בנו מספר פעמים בשבוע ל"טיול אישי" וישוחח עם בנו "שיחת מוטיבציה" בשיחה האב יעביר לבנו מסרים: "עד כמה הוא טוב וחכם ויכול להצליח וכו" המורה הגיע לבית הילד ע"מ לשוחח עם האב ולהדריך אותו, והתברר לו שהאב מפוטר מעבודתו כבר חצי שנה עקב מחלה של אשתו, המשפחה עסוקה כל כולה בעזרה ודאגה.

מה דעתכם האב מתאים להעביר שיחת מוטיבציה לילדו?! בוודאי שלא! בסיפור זה גם האב זקוק "לחונך" שיוכל לעבד איתו את הבעיה המשפחתית וייתן לו כלים והסתכלות נכונה להצלחתו הוא. ולכן עלינו לעבוד עם עצמנו ולבדוק את רמת האמונה שלנו בעצמנו (לרב שלום ארוש שליט"א יש על כך דיסקים נפלאים ואפשר לברר מהם בחדר ההפצה בישיבה).

מהם המפתחות להצלחה?
"הדרך להצלחה" יכולה להיות קלה או קשה, הכל לפי המצב שבו אנו נמצאים ולפי ה"גישה" שבה אנחנו נוקטים, נפתח בדוגמא מעולם מבוגרים: נניח בתקופת שפע ולפני חגים לא נדרש מבעל עסק להשקיע הרבה בפרסום או בהוזלת מחירים- כי אנשים בלאו הכי קונים. אך בתקופת מיתון והאטה כלכלית נדרש מבעל עסק מאמצים רבים יותר כדי להגיע להצלחה עסקית.

דוגמא נוספת מזוגיות: בתקופת פריחה ביחסי הזוג- גם מחווה קטנה יכולה להתפרש כהצלחה נוספת בזוגיות, אך בשעת משבר נדרש מבן הזוג להתאמץ, להשקיע, לפייס, לקנות מתנות ופרחים וכו' בכדי להגיע להצלחה בזוגיות. אך על מנת להבין מה זו הצלחה, עלינו להגדיר את המושג "הצלחה", הגדרת הצלחה היא: הגשמת שאיפות ומטרות או השגת תוצאה טובה יותר, מתוך מאמץ והשקעה.

כל אחד מאיתנו רוצה הצלחה, במה? בכל מיני תחומים: הצלחה ברוחניות, בקדושה והתקרבות לה', הצלחה במכירות ובעסקים, הצלחה בשלום בית, הצלחה חינוך הילדים ואפילו הצלחה בהרזיה …

איך עושים את זה? איך יודעיםשאנו בדרך להצלחה? על זה בדיוק אנו מדברים.
תמשיך לפדל. אומרים שהדרך להצלחה דומה ל"רכיבה על אופניים" אם אתה לא מפדל, לא מתאמץ-כנראה שאתה בירידה. אך אם אתה מפדל ומתאמץ-תהיה בטוח שאתה בעליה. אדם יכול להרגיש שהוא בדרך להצלחה כי הוא מתאמץ, מגיע להישגים, שואף לעוד, מתאמץ שוב ועולה כל הזמן.

בעולם הקאוצ'ינג – אימון אישי לעסקים, טוענים: שגישה מנצחת להצלחה מורכבת מ: "האני, השיטה והמוצר" שלושתם הם "גורמים חשובים להצלחה". אך מתוכם החשוב ביותר הוא ה"אני". חשוב שיהיה לך מוצר טוב,שמביא תועלת רבה. חשובה השיטה שאתה משווק אותו, מבצע אותו, אך החשוב ביותר הוא אתה, כאדם עם ערכים מוצקים, הערכה אישית שאתה חשוב ונצרך, הערכה עצמית גבוהה, אמונה בעצמך, ביכולת שלך, במטרה שלך ובמוצר שלך.

ככל שהרגשות שלנו עזים יותר ביחס לרעיון או מטרה, ככל שאנו משוכנעים יותר במטרה שנטועה עמוק בתת ההכרה שלנו, כך אנו בכיוון הנכון בדרך להגשמה של המטרה. במילים אחרות: "היחס שלך לעצמך קובע את רמת ההצלחה שלך, יותר מהמיומנויות והאימון שאי פעם קבלת".

רצון, עבודה והתקדמות אותו הדבר בדיוק בנושא שלנו "הצלחת הילד בלימודים". רק לפני שנתחיל, חשוב להבהיר "נקודה נוספת" בנוגע להצלחת הילד שלנו. מבחינתי כשאני מדבר על "הצלחה", אני לא מתכוון לציוני ה 100%- במבחנים, או לילד חלק ו"נטול בעיות", מבחינתי הצלחה היא: "רצון, עבודה והתקדמות" מילים יפות, נכון?! ברצוני לספר לכם את הסוד- שאלו יהיו מילות הקסם של המאמרים הבאים.

עלינו לדעת כי: בכדי להגיע להצלחה בחיים, הדבר האידיאלי ביותר הוא- להגיע ל"איזון הראוי" בין המצוי לרצוי, דהיינו בין המצב שלי עכשיו לבין המצב שבו אני רוצה להיות. כאשר אני בודק את רמת הרצוי שלי אני מוכרח להתחשב במכלול התכונות השונות שלי כאדם.

גם הצלחה של תלמיד בלימודים וגם הצלחה בחינוך ילדים, נובע מנקודת "איזון" בין המצוי לרצוי (כפי שיתבאר בהמשך המאמרים). מתחילים בהדרכה אז סיכמנו שמתחילים בהדרכה עצמית, כל אחד בודק את "רמת האמונה" שלו בעצמו, בכל התחומים שבהם הוא רוצה לראות את הצלחתו. אח"כ נבדוק עד כמה הוא מאמין בהצלחה שלו ושל ילדיו בתחום הלימודי.

הורים יקרים! בדיוק כפי שאנו משרישים דפוסי ההתנהגות נכונים ע"י דוגמא אישית והדרכה חינוכית, כך בדיוק עלינו להשריש "חינוך לאמונה בהצלחה". אימון חינוכי זה, נועד לא רק למבוגרים, אימון זה נועד גםלצעירים, ואפילו לילדים שרק מתחילים את החיים-כי כל ילד גדל נפשית בעיקר על אמונה והצלחה. אימון זה הוא העיקרי ב"חינוך הביתי לדפוסי התנהגות" ולכן, כפי שדפוסי התנהגות נכונים אמורים להיות מושרשים אצל הילד כמה שיותר מוקדם, כך גם "אמונה בהצלחה" צריכה להיות מושרשת בילד מקטנותו, וכמה שהוא צעיר יותר, כך טוב יותר.

ובכן בואו נצא לדרך, להאמין בעצמנו ולהשריש את האיזון ואת דפוסי החשיבה הנכונים לילדים שלנו כבר בגיל צעיר, כך החיים שלנו ושלו יהיו בע"ה טובים יותר גם בהמשך חייו. בהצלחה!