נופלים? צריך לדעת איך!

למרות כל הפיתויים שהוא מציב לנו בדרך, למרות כל המאמצים לשכנע את כל מי שרק ישמע לו, אבל ירידות הן חלק מהחיים. מסקנה: אל תקשיבו ליצר הרע!
פעמים רבות הירידות-נפילות שיש לנו בחיים מציינות דווקא עליה. וזה ברור, כי אם אדם לא מטפס, הוא לא צריך לרדת. לשמחתכם, הנה כלל שכדאי מאוד לחקוק אותו על לוח ליבנו ובראשנו: ככל שאנו מטפסים גבוה יותר בסולם הרוחני, המניעות של היום גבוהות הרבה יותר מההצלחות של אתמול!
והרשו לי להסביר.

נניח שלפני שנתיים לא ידעתם בכלל שלדבר על אנשים אחרים זו עבירה – איסור אמירת דברי רכילות, לשון הרע וכן הלאה. למדתם מספר הלכות בנושא דיבור נקי וטוב, וניסיתם ליישם אותן הכי טוב שיכולתם. אבל היום, אתם מאוד מצוברחים בגלל שבאותה שיחת טלפון עם החבר/חברה, או מי שלא יהיה, התפספס לכם מבזק רכלני עסיסי, כזה שאתם ממש, אבל ממש, מתחרטים שיצא מהפה שלכם ישר לאוזן השומעת בצידו השני של הקו. כן, הנה כאן אנו מזהים ירידה/נפילה. אבל תחשבו על זה, אתם נמצאים במרחק של קילומטרים מהיום שבו לא ידעתם שזו בכלל עבירה, לפני שנתיים. היום יש לכם רגשי חרטה על דיבורים כאלה, והיום יש לכם גם אפשרות לתקן!

זה מתאים לכל תחום בחיים – אולי מעדנו בדיאטה? אולי מעדנו בקדושה האישית שלנו? אך ברגע שהבנו שטעינו ואנו רוצים לתקן ולשפר את עצמנו להבא – יש לנו דרך לעשות זאת. ואל תשכחו, הירידות תמיד מחכות שם, במקום מסוים על המסלול של חיינו. זה חלק מהחיים.

ומכיוון שאנו בני אדם ולכולנו יש ירידות בחיים, אנחנו צריכים ללמוד איך להסתכל על הירידות בלי להיפגע. דבר ראשון שמורה לכושר גופני מלמד את תלמידיו הוא – איך להתמודד עם נפילה על הקרקע. צנחן לא צונח ממטוס עד שהוא לומד, ימים ולילות, איך לצנוח מהמטוס. סוכן השקעות מנוסה חייב לדעת לכוון את ההשקעות כששוק המניות והמסחר נופל. ומה שנכון בעולם הגשמי נכון גם לעולם הרוחני. אם אנו חייבים להכין את עצמנו לנפילה בעולם הגשמי, אנחנו חייבים להכין את עצמנו גם לנפילות והירידות שיש בעולם הרוחני.

באופן עקרוני, כולנו תינוקות רוחניים, בעיקר כשזה מגיע לפוטנציאל הטמון בנו. תינוקות לא יכולים ללמוד ללכת בלי ליפול פה ושם. אולם, התזכורת שיש בתועלת שמקבלים עם כל נפילה הרי לנו הכר הכי נוח ליפול עליו.

הנה חמש סיבות שבחרתי להדגיש למה אנחנו לפעמים נופלים:

רק מי שעושה נופל – אם אתה לא מטפס על הרים, לעולם לא תיפול ותיחבט בסלעים שלמטה. כן, ממש כך. אנשים שנוהגים מקבלים מדי פעם דו"חות או קנסות בגלל עבירת תנועה כזו או אחרת. מי שלא נוהג לא נכנס לרחוב הלא נכון. תחשבו על זה, בן אדם בן שבעים מנופף, די בשחצנות, עם העובדה שהוא אף פעם לא ביצע עבירת תנועה, אבל הוא מעולם לא נהג… ההכרה הראשונה מכל נפילה היא הידיעה שאתם מטפסים.

נפילה מלמדת ומאתגרת מאמץ ל'מועד ב' בעוצמה חזקה יותר – נפילות/ירידות אחת לכמה זמן מגוננות עלינו מפני השאננות והגאווה. כשאנו נופלים, אנו מבינים שאנו צריכים להתאמץ יותר בפעם הבאה. לא פעם 'מועד ב' של מאמץ או השקעה מצידנו הוא הרבה יותר נעלה, אפילו יותר מהראשון. אז אם אתם נופלים, אל תתאכזבו. תחזרו למשחק. הנפילה הזו היא רק מניעה זמנית. אל תשכחו, כל זמן שאתם בחיים המשחק לא נגמר!

הכישלון מקרב אותנו לבורא עולם – אם היינו במצב של הצלחה תמידית, מן הסתם, היינו מסתובבים ברחוב עם אף בעננים. קל היה לסמן אותנו בתור יהירים ובעלי גאווה איומה. בורא עולם רוצה את הילדים שלו קרוב אליו. אחרי נפילה, אנו מתפללים עם יותר כוונות, יותר מאמצים, יותר מהלב, מבקשים את הקרבה שלו, את עזרתו של הבורא, וממשיכים מכאן ל'מועד ב'. אם החיים שלנו היו שרשרת מושלמת של 'נון סטופ הצלחות' לא היינו מתפללים מעומק ליבנו.

הניסיון הוא המורה הכי טוב בחיים – הניסיון של כל ירידה או נפילה בחיים מביא איתו שיעורי בית חשובים לכל אדם. לרוב, הפנמת הדברים איטית יותר מאשר יישומם. כשאנו נופלים, אנו מקבלים הזדמנות פז לשפר את עצמנו, כאן ועכשיו.

כישלון בקנה מידה קטן מבטיח כישלון בקנה מידה גדול – הפחד מהכישלון, כמו כל שאר הפחדים, משתק את האדם. ברגע שאנו מתגברים על הפחד הזה אנו מנטרלים את תחושת השיתוק ואת הרצון להתחיל שוב פעם מחדש. המאמן בתיכון לימד אותי עיקרון אדיר לחיים: "אתה לא מפסיד במשחק כשאתה נופל על המזרן, ככל שתקום מהר יותר ממנו כך הסיכויים שלך לנצח גדולים יותר!"

אבל מה יקרה אם אפול?
אל תפחדו. תשאלו את עצמכם. תהיו מוכנים לזה – מה יקרה אם אפול? המורה לרכיבה לימד את הרוכב על הסוס, במידה והוא נופל ממנו, שלושה כללים של 'מה צריך לעשות במצב כזה': תרים את עצמך, נער את האבק מהבגדים, עלה שוב על הסוס ותמשיך לדהור.

אז נפלתם בפעם ההיא לכעס, מה כבר קרה? כמה פעמים הצלחתם להתגבר עליו, חשבתם על זה? לא, לא איבדתם שום דבר. התחילו מחדש. להתחלות חדשות יש תועלת רוחנית וגשמית בחיים. נסו לומר לעצמכם בקול רם את הדברים הבאים:

'אז מה, לא הצלחתי? מרגע זה ואילך אני מתחיל מחדש! העבר לא קיים יותר, גם לא מדאיג אותי. רק ההווה עם הפנים לעתיד! זה מה שקיים'. לומר, אפילו בקול רם, שאנחנו עושים התחלה חדשה זה שם נרדף ללידה רוחנית. הנפש משפיעה על הגוף. וכשהנפש מכריזה על התחלה חדשה, הגוף נכנע. הוא חייב להצטרף אליה. אם נסיט את הפוקוס מהמניעות והאכזבות, נמנע מעצבות ודיכאון. התחלה חדשה הורסת את הייאוש ושותפיו. התחלה חדשה עושה לכם את מה ששום מכון יופי או מכון כושר לא יעשו לפנים ולגוף שלכם. הנה הסוד להישאר צעירים לנצח…
תמשיכו לטפס.