שמע ישראל של ילדה בת 6

במבצע הרואי חילצו כוחות מיוחדים של יד לאחים ילדה יהודייה בת שש מלב טול-כרם הנמצאת בשליטת הרשות הפלסטינית והשיבו אותה לידי אמה היהודייה. דבר קיומו של המבצע דלף על-ידי האב ההמום והעיתונות בישראל הכריזה עליו "פעולת קומנדו". גורם ביד לאחים מאשר: "יש לנו יחידות סמויות בשטחים שפועלות למטרות כאלו". האם והילדה במקום מבטחים…

הידיעה התבססה על תיאורו של פלסטיני תושב טול-כרם שסיפר לעיתון כי התקשר אליו אדם שהציג עצמו כ'דוקטור' שמייצג אגודת צדקה בירושלים שרוצה לעזור לו ולמשפחתו. אותו "דוקטור" המשיך להתקשר בכל כמה ימים. בשבוע שחלף, לאחר שאחיו של האב הסביר ל"דוקטור" מירושלים כיצד להגיע לביתו, עצר בשעות הערב טרנזיט מול הבית בטול-כרם והדוקטור ירד ממנו.

"פתחתי את הדלת ובפנים ראיתי אנשים במדים, חמושים ברובי M-16", סיפר אחיו של האב. היו אלה אנשי הארגון שבאו לקחת את מ' הקטנה. ה'דוקטור' שלף אקדח והצמיד אותו לראשו של האח. יתר האנשים – כולם לבושים במדי חאקי משטרתיים ובכובעי משטרה – קפצו מהרכב. אחד מהם כיוון את נשקו אל האח והיכה אותו בגבו. לאחר מכן הם רצו לתוך חצר הבית, כשהם מכוונים כלי נשק לכל עבר.החוטפים שמו על ידיו של האב אזיקון פלסטיק והובילו אותו לתוך הבית. "הם ביקשו שאני אראה להם את הבנות, שישנו במיטות שלהן. כשאמרתי להן מי מהן היא מ', הם לקחו אותה, כיסו לי את העיניים והורידו אותנו למטה", אמר האב.

החוטפים הכניסו את האב ובתו לתוך המכונית והחלו להימלט מהמקום במהירות. האב סיפר כי שמע את החוטפים מורידים את בתו, ומוסרים אותה לאישה דוברת עברית. אז הסתובבו החוטפים לכיוון טול-כרם והורידו אותו, כשעיניו מכוסות והוא יחף ואזוק, בתוך מטע זיתים.ארגון יד לאחים אישר השבוע את עיקרי הסיפור. בכיר בארגון סיפר כי לאחר חצות, כשהושלמה המשימה והילדה הקטנה ישבה בטרנזיט, חיברו בטלפון בינה לבין אמה כדי לזהות סופית שמדובר אכן בילדה הנכונה. באותה עת נשלח כלי רכב להביא את האם ואת הסבתא לפגוש את הילדה.הפגישה נערכה בכביש צדדי סמוך לקו הירוק. "פתחנו את דלת הטרנזיט שבו ישבה הילדה מכווצת בפינה. היא יצאה זיהתה את אמא שלה ושתיהן התחבקו ונפלו יחד על הכביש, עם הסבתא עליהן", סיפרו ביד לאחים. הרגע המצמרר ביותר היה כשהילדה, כשהיא כבר בידי אמה היהודייה, קראה "שמע ישראל", לאחר חודשים של סבל שבהן נאסר עליה לזהות עצמה כיהודיה.

מס' שבועות קודם…
התקבלה בארגון יד לאחים פנייה נואשת ונרגשת של אם יהודיה שהצליחה להיחלץ מתוך טול-כרם, בחסות הטענה שהיא מבקשת לבקר את אמה המתגוררת באשדוד, יחד עם בתה בת 6. שבועות אחדים לאחר בריחת האם, הופיע בבית הסבתא-רבה, בו שהתה באותה עת הילדה, האב הפלסטיני. בנצלו את העובדה שהסבתא הקשישה עיוורת, חטף האב את הילדה ומיהר להחזירה לטול-כרם.נסיונותיה של האם להתחנן על לבו כי יואיל להשיבה אליה, עלו בתוהו.המצב החמיר כשהאב הערבי הודיע לאם כי אם תעז להתקשר אליו פעם נוספת, "אדאג להעלים את הילדה" וכי בנוסף "אגרום לך ולאמך להתחרט על הבקשה הזאת.בעצם כבר לא תוכלו להתחרט", אמר האב שבעבר כבר מימש את איומיו.

האם הנואשת פנתה אל ארגון הפעילים יד לאחים בקריאת הצלה לגורלה של ילדה בת שש המוחזקת בניגוד לרצונה בטול-כרם.ביד לאחים אישרו השבוע כי משהתברר לאנשי המחלקה המשפטית שטיפלו בנושא מיד עם קבלת הבקשה, בהתאם לנוהל השגרתי, כי צפויה סחבת בירוקרטית שבחסותה, הילדה עשויה להיות בסכנה אמיתית, הוחלט להקיץ סוכנים רדומים של יד לאחים הפועלים עבורנו בשטחי הרשות הפלסטינית למטרות אלו.הללו עיבדו תכנית פעולה והביאו להצלת הילדה.כן נודע כי זמן קצר לאחר השעה 12, בלילה שבין רביעי לחמישי בשבוע שעבר, קיבל יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, טלפון מראש יחידת התיאום באגף להצלה מטמיעה, בו נאמר: "הכוחות נמצאים עתה בתוך הבית, אנא התפללו עליהם".בבוקר יום שישי האחרון, הוציא בית משפט, במעמד אנשי המחלקה המשפטית של יד לאחים, צו הרחקה לאב הפלסטיני, האוסר עליו להתקרב לבית מגוריהן האם ובתה. בהתחשב בעובדה שהאם והבת נמצאות עתה במקום מסתור מאובטח, לו דאג ארגון הפעילים יד לאחים, אסר בית המשפט על האב הפלסטיני לפנות אליהן טלפונית בכל מקום שיהיו. השופט משה גינות אף הוסיף וכתב כי "משטרת ישראל מתבקשת לסייע למבקשות בביצוע צו זה".עוד נודע כי השגרירות האמריקנית פנתה אל יו"ר יד לאחים וביקשה לשמוע מכלי ראשון את פרטי השתלשלות הפרשה שעוררה הדים בעולם, באמצעות התקשורת הבינלאומית.

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, סירב השבוע להתייחס לגוף המקרה בציינו כי "כמי שאמונים על הצלת נפשות, סיפורים כאלו חוזרים אצלנו על עצמם, בפעמים תכופות, אין ספק שאלמלא הפרסום בעיתונות, ביוזמתו של האב הפלסטיני המבוהל, הציבור בישראל לא היה מדווח על כך, בוודאי לא במועד כה סמוך לחילוץ". אמר עוד כי "כל הנתונים שבידינו מעידים על כך שברגעים אלו מצויים עוד מאות ילדים יהודים בכפרים ערביים.רובם הגדול אינם יודעים כלל את העובדה שהם בנים לעם היהודי.עלינו לנקוט בכל הכלים הלגיטימיים העומדים לרשותנו על מנת להוציא יקר מזולל ולהביא להשבתם של הילדים, חסרי הישע הללו, לחיק העם היהודי".

ארגון פעילים יד לאחים: טלפון: 5798383-03 פקס: 5796518-03. אתר הבית:  www.yadleachim.org